Najdete nás i na MALL.CZ

Co je Piklerové trojúhelník a je Montessori?

03.03.2021

Piklerové trojúhelník je běžně spojován s montessori vzděláváním. V tomto příspěvku na blogu odpovím na následující otázky: Co to je? Je v souladu s Montessori? Potřebujete to? 

Docela jednoduše, Piklerové trojúhelník je prolézačka. Navrhla jej Emmi Piklerová, maďarská pediatrička, která studovala potřeby kojenců a batolat. Na základě svého pozorování prosazovala svobodu pohybu a navrhla materiály na jeho podporu. 

Piklerové trojúhelník neboli pikler triangle
Piklerové trojúhelník neboli pikler triangle


Podle Emmi Piklerové budou děti šplhat, až budou připraveny. Piklerové trojúhelník umožní dětem bezpečně prozkoumat "lezení". Je dostatečně nízký, aby byla zajištěna bezpečnost, nejprve se jej dítě bude držet, aby se postavilo, poté vylezte na několik příček a na vrchol vyleze pouze pokud si bude jisté. Klíčem není dát je na prolézačku, ale nechat je bezpečně ji prozkoumat.  

Originální design je přibližně 70 cm vysoký a doporučuje se od 10 měsíců. Triangl se vyrábí podle konkrétních měr vypracovaných Dr. Piklerovou a je vyroben podle vysokých standardů kvality. 

Možná si myslíte, že využívání veřejného hřiště je vše, co vaše dítě potřebuje. Souhlasím s vámi, ale většinu času se stává, že jako rodiče tlačíme naše děti za hranice jejich možností. Vybavení dětských hřišť je většinou zaměřeno na starší děti. Různou dopomocí dostáváme naše děti do nebezpečných situací.  Vždy bych doporučil nepomáhat dětem a batolatům nebo dokonce předškolním dětem dosáhnout vyšší úrovně. Pokud to dokážou sami, pak je to pro ně "bezpečné". Pokud potřebují vaši pomoc, nejsou připraveni na další úroveň. Je samozřejmé, že na své děti při lezení vždy dohlížíme!

Piklerové trojúhelník je bezpečná prolézačka pro kojence a batolata.

Existují alternativy k tradičním Piklerovým trojúhelníkům, které se používají v denní péči po dlouhou dobu, ještě předtím, než se trojúhelník stal populárním. 

Je to v souladu s Montessori?

Podle mého názoru jsou Piklerové myšlenky v souladu s Montessori. Proto je Piklerův trojúhelník vhodný pro Montessori. Přestože se v dětském prostředí Montessori běžně používal "most" nebo " schodiště pro batolata ". Most se používá pro děti, které se plazí, zatímco schodiště vybízí batolata, aby šplhali nahoru a dolů po sadě 3 až 4 kroků. Umožňuje dítěti procvičovat pohyb, který bude v reálném životě potřebovat. 

Potřebujete Piklerové trojúhelník?

Vyplatí se koupit trojúhelník s cenou do 3000 Kč? Většina rodičů z mé FB skupiny miluje Piklerův trojúhelník. Lze jej použít od 6 až 10 měsíců do 6 let. Můžeme přidat nějaké příslušenství, abychom to sebevědomému lezci více ztížili. Je to předmět, který můžeme uschovat pro naše vnoučata, nebo jej můžeme prodat za velmi dobrou cenu. Pokud jej koupíte svému dítěti, je to zhruba 6 let hraní (tedy přibližně 500 Kč ročně).

Pokud je to mimo váš rozpočet, tak vás mohu ujistil, že vaše dítě se naučí šplhat bez ohledu na to! Děti se zvedají pomocí konferenčního stolku jako podpory. Chodí po pohovce. Několik velkých polštářů na podlaze jim vytvoří překážkovou dráhu. Vaše dítě to jistě přežije, pokud si nebudete moct dovolit Piklerové trojúhelník. 

/* */