Najdete nás i na MALL.CZ

Vzdělávací hračky - jak je vybrat a je houpání užitečné? Odpovídá fyzioterapeutka

08.08.2021

V obchodech můžeme najít všechny druhy hraček, které nesou označení "rozvíjející se hračka". Jak ale poznáte, které z nich jsou pro dítě skutečně prospěšné? Ve spolupráci s fyzioterapeutkou, která pomohla vysvětlit pozadí houpacích hraček a objasnila, jak může houpání přispět k rozvoji dítěte.

Stručně o výhodách houpání

  • Podporuje fyzický, sociální a kognitivní vývoj dítěte
  • Zlepšuje povědomí o těle, koordinaci, prostorové povědomí a držení těla
  • Unikátní design dřevěných houpacích hraček poskytne tlak na rozvoj dětské fantazie a kreativity
  • Děti lépe spí, pokud se pravidelně houpají
  • Při nákupu rozvíjející se hračky dbejte na to, aby dítě mohlo souměrně využívat obě strany svého těla

Na co by si měl rodič dát pozor při nákupu vzdělávací hračky?

Pokud hledáte hračku, která primárně rozvíjí dítě fyzicky, pak byste se měli hlavně starat o to, aby byla přiměřená věku a bezpečná. Zajistěte, aby dítě mělo šanci používat obě strany svého těla symetricky, aby se zajistilo, že se tělo dítěte bude vyvíjet v rovnováze.

Jak hračka na houpání vyvíjí moje dítě?

Houpání je skvělá aktivita na podporu fyzického, sociálního a kognitivního vývoje dítěte. Houpačky se dokonce používají jako terapeutické nástroje. Houpání rozvíjí senzomotoriku, jemnou motorikou a kognitivní vývoj dítěte. Houpání primárně podporuje fyzický vývoj a posilování svalů. Pohyb tam a zpět a do stran tam a zpět na houpací hračce stimuluje kortikální funkce v mozku. Většinou je zapojen vestibulární systém (vyvažovací orgán ve středním uchu) a propriocepce (smyslové receptory pro koordinaci těla).

Účinek na svaly:

  • Pohybem nohou dopředu a dozadu a nakláněním těla dopředu a dozadu za účelem pohybu houpací hračky se aktivuje celé tělo
  • Houpání zejména rozvíjí rovnováhu, svalovou sílu rukou, boků, kolen a jádra
  • Kromě senzomotoriky rozvíjí houpání také dovednosti jemné motoriky, jako je spolupráce prstů a rukou při uchopení
  • Zlepšuje povědomí o těle, koordinaci, prostorové povědomí a držení těla

Jak důležitý je pro děti fyzický pohyb prostřednictvím hry?

Dětská práce je hraní. Pohyb při hře rozvíjí fyzické a duševní schopnosti a také udržuje dítě šťastné. Lezení, skákání, běh, plazení - tyto činnosti dělají děti fyzicky silnějšími, méně vnímavé k nemocem a fyzicky zdatnější. Snižuje také riziko obezity. Hry a pohybová aktivita se mění podle věku. Vzrušující trojúhelníky, houpačky, skluzavky atd. Na hřištích přinášejí do her výzvy a vzrušení. Rozvíjejí také fantazii a kreativitu. Hraní prostřednictvím fyzického pohybu je nejlepší lék na závislost na moderních technologiích! Spojením dětí s hraním mohou rodiče naučit nové dovednosti a zvýšit úroveň aktivity svého dítěte. Zaručuje také kvalitní čas s vlastní rodinou.


Jsou držení těla a tělesná vyrovnanost malých dětí fixovány již v raném věku, nebo by se to vyvinulo později při sezení na školní židli?

Vývoj držení těla bude většinou klesat v předškolním období. Protože držení těla má vlastnosti specifické pro věk, požadavky na držení dospělého se na děti nevztahují. Zakřivení páteře není v prvních letech života stabilní. Až do věku pěti let dětem chybí obvyklé držení těla, protože jejich tělesná vyrovnanost se během dospívání neustále mění.

Postoj chlapců a dívek je také odlišný - do šesti nebo sedmi let má páteř víceméně tvar podobný dospělému. Děti nedrží hlavu úplně vzhůru do sedmi nebo osmi let, lopatky nejsou úplně proti zdi až do deseti let. Jak dítě roste, obrys žaludku se neustále mění - malá batolata mají obvykle pupečníky, které časem zmizí.

Významná změna proběhne mezi 10-12 lety, kdy se oblast pasu výrazně ztenčí a břišní svaly se napnou. Žaludek je plochý a nepřesahuje oblast hrudníku. 10-12leté děti mají labilní držení těla, zatímco ve věku 12-16 let se postoj stabilizuje. Okraje kyfózy a lordózy jsou nakonec fixovány, když se růst zastaví a dosáhne poloviny výšky.

Kostra se bude vyvíjet další 2 roky a kosti houstnou. Postoj bude proto do věku 20-22 let fixován. Aby se udrželo správné držení těla až do vysokého věku, měly by být degenerativní změny pod kontrolou a mělo by se zabránit předčasnému stárnutí zad.

/* */